Něco málo o hře

Skutečný příběh Robina Hooda od Mela Brookse je jedna z nejznámějších satyr legendárního příběhu o onom slavném lukostřelci, Robinu z Loxley. Film byl natočen v roce 1993 a vnáší do známého příběhů mnoho šílených prvků, které v tradičních filmech zcela jistě nenajdete. Jedná se například o odjíždějící hrad na kolečkách, klasický osmdesátkový pás cudnosti nebo slepého sluhu se jménem Mrkal. S úctou k Melu Brooksovi jsme si dovolili filmové zpracování předělat na divadelní. Jelikož ve filmu Mel Brooks mnoha vtipnými způsoby poukazuje na aktuální politickou situaci v USA, která ale pro nás již moc aktuální není, museli jsme celé prostředí a atmosféru filmu trochu předělat. Hlavní myšlenku jsme ale zachovali – „Zlo se často tváří jako dobro. Všichni parchanti věří, že dělají to nejlepší.“

Děj

Daleko ve Svaté zemi, kam odešel Robin z Loxsley bojovat bok po boku anglickému králi Richardovi ve křížové výpravě, je Robin z Loxsley zajat a poslán do vězení. Islámský velitel stráží Falafel ho velmi intenzivně mučí, aby prozradil GPS souřadnice svého krále, Robina z Loxsley tím ale nezlomí. Pouze díky pomoci jiného vězně, Kejchala, se Robinu z Loxsley podaří z věznice nakonec utéct. Za záchranu Kejchal Robina z Loxsley požádá, aby v Anglii vyhledal a opatroval jeho syna, Hepčíka. Robin z Loxsley souhlasí a začne plavat vstříc anglickým břehům.

V Anglii na Robina z Loxsley čekají ale dvě nemilá překvapení. Prvním z nich je zjištění, že se Hepčík během svého pobytu v Anglii stal zhuleným bývalým studentem katedry práv v Oxfordu. Druhým překvapením potom je, že jeho vlastní hrad je odvezen na základě neplacení daní po tři roky a potom v tom hrají roli také nějaké… nezákonné čerpání státních dotací. Ve svém bývalém sídle najde Robin z Loxsley svého slepého sluhu Mrkala.

Robin z Loxsley ale chce získat své panství nazpět, a proto se vydá na královskou hostinu krále Jana, regenta za krále Richarda, aby si s ním vyřídil účty. Po cestě ještě potká Jeníčka, venkovana, který brání přechod přes most na Robinově panství. Po jejich vzájemném souboji, kdy se doslova zmydlí, Jeníček uzná, že po boku pana Robina z Loxsley mu bude nejlépe. Přeci jen jejich cesta vede stejným směrem, jelikož Jeníček je na královském hradě zaměstnán jako profesionální napouštěč van.

Na královské hostině se zatím Král Jan se šerifem z Lotringhamu a pannou Marianou usadili ke sledování zábavného představení. Lotringham se dvoří Marianně, ale je přitom odrazován Latrínou von Cadybud, královskou čarodějnicí/kuchařkou, která na Lotringhama už delší dobu má zálusk. Všeobecnou zábavu ale přeruší velmi hlučný příchod Robina z Loxsley a jeho bandy. Král Jan a Lotringham mají z Robina z Loxsley strach, ale nechtějí se jen tak vzdát. Od té doby, co se ujali vlády, si žili jako v bavlnce. Jejich poddaní byli ale ve strašné bídě, jelikož museli platit enormní daně. To je však netrápilo. Nicméně po krátké šarvátce se Robin z Loxsley s králem loučí se slovy, že příště přijde s větší armádou. Hodí ještě očkem po Marianně a potom odchází. Je vidět, že se mu velice líbí.

Zatímco Robin z Loxsley se se svojí bandou vrátí do lesů, kde shání své vojsko, král Jan hledá pomoc u královské kuchařky Latríny von Cadybud. Čarodějnice králi nabídne, že mu pomůže, pokud ji „vydá“ Lotringhama. Jan souhlasí a Latrína v převleku infiltruje Robinův tábor, kde Robina z Loxsley paralyzuje ve spánku a odvleče zpět na hrad. Když ráno Robinova zbojnická jednotka zjistí, že byl Robin z Loxsley unesen, vydají se na královský hrad se snahou Robina osvobodit.

Předtím než však Robinovo komando dorazí na hrad, král Jan vyhlásí lukostřeleckou soutěž. Robinovi přátele se rozhodnou soutěže zúčastnit. Hepčík se převleče za Robina z Loxsley, čímž naprosto zmate Lotringhama, který začne pochybovat, jestli ten Robin z Loxsley, kterého zajali, je pravý anebo jestli ten, kdo teď střílí je pravý Robin z Loxsley. Nakonec se rozhodne vyzvat Hepčíka (Robina na střelnice) k souboji, ve kterém je vážně raněn a jenom díky Latríně souboj přežije. Robinovi z Loxsley se za pomocí láskyplného polibku rabína Tucksteina podaří sejmout ze sebe kouzlo paralýzy a společně se svou jednotkou zažene krále Jana do koutu. Král Jan se dává na útěk, protože slyší příjezd svého udatného bratra Richarda. Richard následně oddá Robina s Mariannou, Lotringhama s Latrínou, Jeníčka s Hildegardou (chůvou Mariany) a příběh končí.

Obsazení

ROBIN Z LOXLEY – Tomáš Merta
HEPČÍK, Kejchal – Jeroným A.Říha
MRKAL – Matyáš Hanzlík
JENÍČEK – Karel Veidenthaler
RABÍN MNICH BRATR TUCKSTEIN – Jakub Voříšek

ŠERIF Z LOTRINGHAMU – Jakub Veselý
MARIANNA – Bíba Nevická
HILDEGARDA – Nici Dvořáková
LATRÍNA – Jasmine Hassanová
„KRÁL“ JAN – Pavel David
KRÁL RICHARD – David Morozovič

Galerie