Něco málo o hře

Mnoho povyku pro nic je divadelní hra z 16. století od nikoho jiného než samotného Williama Shakespeara. Je to komedie z italského prostředí, kde bylo Shakespearovým zvykem komedie situovat. Náš divadelní sbor hraje upravenou verzi, takže je kvůli velikosti našeho ansámblu upuštěno několik postav. Hlavní děj a jeho myšlenka však zůstávají nepozměněny.

Děj

Don Pedro, princ aragonský, se svým plukem se vrací z vyhrané války. Válčili s jeho bratrem Donem Juanem o dědictví. Don Pedro však bratrovi odpustil a vede ho s sebou. Kromě něj má ve svém pluku ještě mladého florenťana Claudia a padovského záletníka Benedika. Tito čtyři dorazí na panství, kde je uvítá messinský vladař otec Leonato. Claudio vzplane láskou k jeho dceře Héře, zatímco Benedik se hádá s její sestřenicí Beatricií, s kterou zažil peprnou historii.

Je připravena veselice v maskách na kterou osobně dohlíží strážníci Virgil a Dagobert, protože jsou v celém kraji neprosíravější a nejstupidnější a navíc poznají lháře. Na bále Don Pedro získá v masce pro Claudia srdce slečny Hery a ta se s Claudiem zasnoubí. Mezitím se Don Pedro, Claudio a Leonato usmyslí, že vymyslí lest na Benedika a Beatricii, aby se do sebe zamilovali. Totiž že před každým z nich budou v tajnosti spílet, jak moc ho nebo ji ten druhý miluje. Léčka zabere a Benedik s Beatricií se začnou mít rádi. Do hry však přichází Don Juan, který nenávidí svého bratra a chce se pomstít. Rozhodne se, že zhatí svatbu Claudia a Hery tím, že nechá samotného Claudia nahlédnout do okna slečny Hery, kde uvidí milence. Tam je ovšem pouze Don Juan se služkou slečny Hery Uršulou v přestrojení. Zdrcený Claudio utíká pryč.

Nastává svatba Claudia a Hery. Když však Claudio má říct ano, shodí Heru na zem a vynadá Leonatovi že mu předává špinavou a záletnou děvu. Hera omdlí a Claudio s Donem Pedrem odcházejí. Leonato však uvěří své dceři že to není pravda a vymyslí na Claudia lest. Leonato a Benedik budou předstírat, že Claudio Heru opravdu zabil a že za její smrt nyní musí pykat, a tak připravují fingovanej funus. Když Benedik poblázněný láskou k Beatricii vyhlásí souboj Claudiovi a řekne mu, že Heru zabil, nevěří mu. Později je však přesvědčen a začne se kát. Mezitim strážníci Virgil a Dagobert zajmou lstivého Dona Juana a vyslýchají ho. Ten se ke lsti přizná. Když se to dozví Claudio a Don Pedro, Claudio je na dně, vždyť zabil nevinnou dívku. A tak souhlasí s Leonatovou nabídkou, že si musí vzít jeho neteř.

Přichází druhá svatba a smutný Claudio říká ano. Ten však zjišťuje že pod závojem byla celou dobu Hera. Oba manželé šťastně odcházejí ze hry. Benedik a Beatricie si slibují že pokud na sebe navzájem násilně do roka a do dne v jedné domácnosti ruku nevztáhnou, že se tu za rok vezmou a také odcházejí pryč. Pak nám na jevišti zbývá už jen Don Pedro, který prstenem vyjádří lásku Leonatovi a ti také odcházejí pryč. Všechny páry jsou šťastny a zlo prohrálo.

Obsazení

DON PEDRO, princ aragonský – David Morozovič
DON JUAN, jeho nevlastní bratr – Karel Veidenthaler
CLAUDIO, mladý Florenťan – Tomáš Merta
BENEDIK, padovský záletník – Jeroným Říha


OTEC LEONATO, messinský vladař – Jakub Veselý
HERA, leonatova dcera – Nicola Dvořáková
BEATRICIE, leonatova neteř – Jasmine Hassanová
URŠULA, heřina služka – Alžběta Nevická


VIRGIL, kapitán stráží – Jakub Voříšek
DAGOBERT, druhý strážník – Pavel David

Galerie