Něco málo o hře

Saturnin aneb Dokonalý sluha je známý humoristický román od Zděnka Jirotky z roku 1942. Pojednává o velmi smělém sluhovi, který bezprecedentně pomáhá svému pánovi ať už se jedná o zveličování jeho strohé reputace nebo dokonce o lásku. Náš divadelní spolek si dovolil tento slavný příběh převést do divadelní hry. Nemálo jsme se přitom inspirovali stejnojmenným filmem s roku 1994, kde Saturnina hraje Ondřej Havelka.

Děj

Jiří si žije obyčejný život obyčejného člověka. Jeho obyčejnost se reflektuje především v jeho obyčejném chování a v jeho obyčejných mravech. Poté, co ale do své služby přijme Saturnina, jeho obyčejný život se začne jevit velmi neobyčejný. Saturninova první iniciativa byla, že se přestěhují na loď, kterou jim majitel propůjčil zadarmo, pokud s ní v časovém úseku 50 let doplují na Severní Pól. Jiří je ze všeho naprosto vyveden z míry a vůbec tomu nepomáhá, že ho na loď přijde navštívit jeho otravná teta Kateřina se svým synem Miloušem. Poté, co se jich zbaví, Jiří obdrží dopis od Dědečka, aby přišel k němu na týdenní návštěvu.

U Dědečka kromě milého překvapení v podobě slečny Barbory, do které se Jiří v posledních dnech zamiloval, na něj ale čeká také teta Kateřina s Miloušem. Snaží se proto trávit co nejvíce času ve společnosti sečny Barbory. K Dědečkovi také přišel jeho přítel doktor Vlach se svoji pacientkou madam Silvinkou. Plány na výletní procházky přírodou jsou ale narušeny nenadálým přívalem silného deště. Déšť natolik ohrožuje Dědečkův příbýtek, že Saturnin navrhne okamžitou evakuaci a jde vybudovat vor, pomocí kterého se dostanou přes rozvodněnou řeku, která odřezává Dědečkův dům od zbytku beskydského podhůří. Déšť ale naštěstí ustává a všichni se mohou v pořádku navrátit do svých domovů.

Obsazení

SATURNIN – Jakub Veselý / Michael Jurča
JIŘÍ – Tomáš Merta / Maki Němečků
DOKTOR VLACH – Jeroným Říha
SLEČNA BARBORA – Nicola Dvořáková
TETA KATEŘINA – Jasmine Hassanová
MILOUŠ – Pavel David
DĚDEČEK – Karel Veidenthaler / Matyáš Pacák
MADAM SYLVINKA – Alžběta Nevicka / Marie Motlíková

Galerie